polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 20 września 2021 r. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Mały WIELKI sukces naszej scholi parafialnej
25 maja 2018 roku nasza Schola działająca przy miejscowej Parafii św. Jadwigi Śląskiej wzięła udział w 19 Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu.
 

Nazwa schola wywodzi się od założonej przez papieża Grzegorza I Wielkiego szkoły śpiewaków (schola cantorum), służącej nauce wykonania chorału gregoriańskiego.
 
Schola liturgiczna pełni ważną rolę w zgromadzeniu liturgicznym. Dokumenty soborowe tak o niej mówią: „Do niej bowiem należy troska o poprawne, zgodne z różnymi rodzajami śpiewu, wykonywanie właściwych im części liturgii oraz wspomaganie czynnego uczestnictwa wiernych przez śpiew w liturgii. Obecność scholii w liturgii (…) ukazuje bogactwo i różnorodność posług i zaangażowania wiernych w sprawowanie liturgii. Przede wszystkim schola powinna wykonywać śpiewy dla nich przeznaczone, następnie powinna podtrzymywać śpiew wiernych.
 
Mając na uwadze powyższe stwierdzenia, w 2015 roku z inicjatywy ks. wikariusza Marka Strzępka, który swoim pomysłem zainspirował panią Małgorzatę Rokicką (nauczycielkę ówczesnego Gimnazjum a obecnie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Odrzywole), powstała schola przy miejscowej Parafii św. Jadwigi Śląskiej. Posługa scholi  uświetnia i ubogaca liturgię wielu Mszy świętych, zwłaszcza tych skierowanych do dzieci i młodzieży.
 
Jej śpiewy, to efekt pracy i zaangażowania p. Małgorzaty, która całym sercem oddała się tej służbie. Podczas cotygodniowych prób pracuje wspólnie z dziećmi nad doskonaleniem warsztatu i umiejętności, rozszerzaniem zakresu pieśni wykonywanych podczas nabożeństw.
 
Należy jednak podkreślić, żeby śpiewać w scholi nie potrzeba wybitnych zdolności muzycznych. Konieczne jest za to, by członkowie zespołu lubili śpiewać i chcieli to robić na chwałę Bożą a nie dla własnej promocji. Śpiewanie w scholi jest ponadto pracą zespołową i każdy ma możliwość podzielić się z innymi tym, czym go Pan Bóg najhojniej obdarował.
Szczególnym osiągnięciem naszej scholi było zakwalifikowanie się, a następnie udział 25 maja 2018 roku w 19 Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu. Jego „ideą jest propagowanie muzyki religijnej i sakralnej jako formy ewangelizacji, prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku uczestników, ożywienie religijnego ruchu artystycznego oraz integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej z całej Polski.”
 
W Festiwalu tym biorą udział zarówno zespoły, chóry jak i soliści. Wszystkie występy odbywają się w kilku kategoriach wiekowych. Z tej racji nasza schola musiała zostać podzielona na dwie grupy wiekowe. Wystąpiliśmy jako Schola Młodsza i Schola Starsza. Schola Młodsza zaśpiewała dwa utwory z akompaniamentem gitarowym p. Małgorzaty. Były to pieśni pt.: „Historia” oraz „Mama czuwa, mama wie”. Schola Starsza wykonała dwie pieśni z akompaniamentem pt.: „Wszystkie Narody” i Języku Ognia” oraz a cappella: „Crucem Tuam”. W czasie oczekiwania na wyniki mieliśmy okazję wysłuchać innych zespołów oraz chórów z różnych stron Polski. Było to dla nas niezapomniane przeżycie, gdyż zwłaszcza chóry prezentowały się niesamowicie. Już bardzo późnym wieczorem usłyszeliśmy wyniki konkursu.
 
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych finalistów, co sprawiło nam ogromną radość i powód do dumy, bowiem zostały docenione nasze amatorskie zdolności wśród występów profesjonalnych zespołów. Jest to dla nas ogromną motywacją do dalszej pracy i rozwoju.
 
Skład Scholi jest nieograniczony. Może dołączyć do nas każdy bez względu na wiek, ten, kto kocha Boga, muzykę i lubi pracować głosem oraz grać na gitarze lub innym instrumencie. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do ks. Marka Strzępka lub do p. Małgorzaty Rokickiej w celu uzyskania wszystkich potrzebnych informacji.
 
26-06-2018
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA