polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 20 września 2021 r. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Odrzywole
Trwają intensywne prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków w Odrzywole. Jest to od czasu budowy kanalizacji Wysokin – Ceteń – Lipiny największa od lat inwestycja Gminy Odrzywół. Łączna wartość dokumentacji i robót przekroczy 1.4 mln zł. Inwestycja była niezbędna, aby Gmina Odrzywół spełniała normy wynikające z przepisów środowiskowych oraz założeń Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Obecna oczyszczalnia została oddana do użytku w 1999 r. Była po Przysusze drugą w Powiecie gminną oczyszc

Oczyszczalnia przed modernizacją była typu biologicznego o przepustowości ścieków „świeżych” 150 m sześc./dobę.

Oczyszczalnia po ponad 10-letniej eksploatacji wymagała modernizacji. Nie działała większość automatycznych systemów sterowania i alarmowania.

Brak było mechanicznego oczyszczania odpadów, co zwiększało awaryjność pomp. Ścieki z terenów wiejskich, a zwłaszcza dowożone mają większą ilość zanieczyszczeń mechanicznych (folii, papieru, tkanin). Większa ilość dowożonych ścieków z szamb powodowała zaburzenia pracy reaktora biologicznego (ścieki dowożone są w dużej mierze zakwaszone i mocno zagęszczone).

Ze względu na wymogi unijne większość rolników biorących dopłaty do produkcji zamawia obecnie w Urzędzie Gminy odbiór ścieków ze swoich gospodarstw.

Po modernizacji ścieki dowożone będą rozcieńczone i oczyszczone mechanicznie przed skierowaniem ich do reaktora biologicznego. Zostanie zamontowany nowoczesny automatyczny system sterowania i alarmowania. Wymienione zostaną wszystkie urządzenia elektryczne na energooszczędne, a nowy system napowietrzania osadu umożliwi jego pełne wykorzystanie rolnicze.

Inwestycja ta wpłynęła na mniejszą aktywność gminy w innych inwestycjach.

Oddanie do użytku zmodernizowanej oczyszczalni ścieków przewiduje się na wrzesień/październik b.r.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Odrzywole dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie pożyczki, w kwocie 930.000,00 zł.

30-08-2011
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA