polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 20 września 2021 r. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Udane Dożynki w Myślakowicach
Po raz kolejny w niedzielę 12 sierpnia b.r. w Myślakowicach odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku na prośbę radnych z m. nadpilicznych Dożynki odbyły się w Parafii Łęgonice Małe, do których należą Myślakowice.
           Po raz kolejny dopisała pogoda, uczestnicy i goście. Mimo iż Myślakowice leżą daleko od dróg krajowych i wojewódzkich, we Mszy św. uczestniczyło 1,5 tys. ludzi. W wieczornych koncertach i zabawie uczestniczyło 2,5 tys. ludzi.
Dożynki rozpoczęły się uroczystym korowodem z pocztami sztandarowymi, wieńcami dożynkowymi i koszami z darami.
Wieńce przygotowały sołectwa: Wysokin, Kamienna Wola, Kłonna, Dąbrowa, Myślakowice, Myślakowice – Kolonia, Ossa i Kolonia Ossa.
Kosze z darami przygotowały sołectwa: Ceteń, Wandzinów, Jelonek, Różanna i Łęgonice Małe.
Mszę św. dziękczynną odprawił ks. bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Księdzu biskupowi z okazji 50-lecia kapłaństwa życzenia złożyli: Wójt Gminy Marian Kmieciak i Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys. W trakcie mszy zostały poświęcone wieńce dożynkowe i dary dożynkowe. W imieniu Gminy Odrzywół Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys i Sekretarz Gminy Celina Pogorzała przekazali dla Parafii Łęgonice Małe dar w postaci figury Matki Bożej Fatimskiej.
Po mszy św. odbył się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem dożynkowym. Chleb dożynkowy wręczyli Wójtowi i Przewodniczącemu Rady Starostowie Dożynek – Zofia Borowiecka ze Stanisławowa (Parafia Odrzywół) i Czesław Wasiak z Łęgonic Małych (z Parafii Łęgonice Małe).
Wśród gości w dożynkach uczestniczyli m. in. Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Posłowie na Sejm RP Zbigniew Kuźmiuk i Dariusz Bąk, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak, władze powiatu na czele ze Starostą Marianem Niemirskim i Przewodniczącym Rady Powiatu Leopoldem Modrzeckim, Wójtowie Gmin: Klwowa – Piotr Papis, Rusinowa – Marek Modrzecki, Potworowa – Marek Klimek.
Parlamentarzyści, Wicemarszałek i Starosta przysuski złożyli życzenia rolnikom i mieszkańcom gminy Odrzywół.
Po części oficjalnej odbyła się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kamiennej Woli i Kłonny oraz Stowarzyszenie Wiejskie Wysokina i Cetnia. Wszystkie dania i ciasta smakowały znakomicie, o czym świadczyło olbrzymie zainteresowanie stoiskami.
W części ludowej wystąpiły zespoły dziecięce MATEUSKI z Myślakowic i POLNE KWIATY z Odrzywołu oraz Zespół ZNAD DRZEWICZKI i SĄSIEDZI z Tychowa Starego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Staropolskiej Straży Ogniowej w wykonaniu druhów  OSP Wyśmierzyce.
Część festynową rozpoczął STAN TUTAJ. Jego program kabaretowy był wielokrotnie nagradzany brawami przez publiczność. Zespół MILANO ściągnął tłumy na boisko będące tego dnia placem dożynkowym.
Tę część imprezy dożynkowej zakończyła zabawa przy muzyce Zespołu TSK i pokaz sztucznych ogni.
W trakcie części ludowej 5 par zmierzyło się w konkursie oberka opoczyńskiego. Wśród dzieci wielkim powodzeniem cieszył się pokaz garncarstwa staropolskiego.
Tłumy przewinęły się też  przez Izbę  Tradycji Ludowej Regionu Opoczyńskiego.
Imprezę przygotowali pracownicy Urzędu Gminy i Publicznej Szkoły Podstawowej w Myślakowicach. Mieszkańcy Myślakowic bezpłatnie użyczali swoich podwórek na parkingi dla uczestników imprezy. 
 
Zdjęcia z Dożynek 2012 znajdują się w GALERIACH na stronie głównej.
14-08-2012
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA